Menu

Dizdeki Sıvı Kaybı İçin Bitkisel Çözüm

Yaşın ilerlemesi ile birlikte pek çok insanda sağlık ile alakalı problemler meydana gelmektedir. Yaşla birlikte oluşan sağlık problemlerinin başında ise diz ağrıları, dizlerde kireçlenme ve dizlerdeki sıvı kaybı gelmektedir.

Dizdeki sıvı kaybı tedavisi için ilaç tedavileri uygulanmakta ve cerrahi müdahaleler yapılmaktadır.

Yapılan bu tedavilerin yanı sıra insanlar dizdeki sıvı kaybını önlemek amacı ile bitkisel tedavilere de başvurmaktadır. Uzmanlar da doktor kontrolünde uygulanan bu dizdeki sıvı kaybı için bitkisel çözüm önerilerini tavsiye etmektedir.

Dizler vücudun bütün ağırlığını taşıyan en önemli bölgedir. Yaşın ilerlemesi, yanlış hareketler ya da olumsuz olaylar sonrasında dizlerde bulunun sıvı da azalma görülmektedir.

Bu sıvının azalması rahat hareket edememe başta olmak üzere şiddetli ağrılara sebep olmaktadır.

Son zamanlarda dizlerdeki sıvı kaybını önlemek için bitkisel yöntemlere oldukça sık başvurulmaktadır.

Dizlerdeki sıvı kaybını önlemek için kullanılacak bitkisel tedavi yöntemleri şu şekilde sıralayabiliriz:

Hibisküs çayı, dizlerde oluşan sıvı kaybının bitkisel yöntemler ile tedavisinde en sık kullanılan yöntemdir. Hibisküs hemen hemen bütün aktarlarda rahatlıkla bulunabilen bir bitkidir.

Hibisküs bitkisi antosiyamin açısından zengin bir bitkidir. Bu özelliği ile kolon kanseri tedavisinde de kullanılmaktadır.

Hibisküs bitkisi dizlerde oluşan sıvı kaybının tedavisi esnasında çayı yapılarak tüketilir. Hibisküs çayını hazırlama için 1 bardak suyu kaynatın ve kaynamakta olan suyun içine 1 tatlı kaşığı hibisküs bitkisinden atın.

Ocağın altını kısarak 5 dakika boyunca kaynatmaya devam edin. Ardından çayı sıcakken süzün ve için. Bu çayı 15 gün boyunca öğleden önce ve öğleden sonra olmak üzere günde 2 kez tüektin.

Dizlerdeki sıvı kaybının tedavisinde kullanılan bir diğer bitkisel tedavi yöntemi ise kuşburnu çayıdır. Kuşburnu çayını hazırlamak için öncelikle 5 ya da 6 adet kuşburnunu havanda ezerek çatlatın.

Ardından bir bardak suyun içine atın ve 5 dakika kaynatın. Kuşburnu çayını da yine aynı şekilde 15 gün boyunca günde 2 kez için.

Dizdeki sıvı kaybını önlemek için en etkili olan bitkisel çözüm çınar yaprağı kürüdür. Çınar yapraklarını kendiniz toplayıp kurutabileceğiniz gibi aktarlardan hazır kurutulmuş çınar yaprakları da alabilirsiniz.

Çınar yaprağı kürü için 2 adet kurutulmuş çınar yaprağına ihtiyacınız vardır. Bir bardak kaynamış suyun içine 2 adet kuru çınar yaprağını atın ve 1 dakika kaynatın.

Bu kürü gün içinde sabah ve akşam olmak üzere gün içinde 2 kez uygulayın. Çınar yaprağı kürü sıvı kaybı sebebi ile oluşan diz ağrılarını da geçirmektedir.

Dizlerde bulunan sıvı miktarı, vücudun günlük su ihtiyacının karşılanmaması, fazla tuz tüketilmesi, dizlerde bulunan eklemlerin çok ya da az kullanılması sebebi ile ilerleyen yaşlarda azalmaktadır.

Dizlerdeki sıvı kaybının tedavisi için tıbbi ve bitkisel çözümler üretilmekte ve uygulanmaktadır. Ancak bu tedavilerin yanında kişinin kendisinin de yapması gerekenler vardır.

Kişiler günlük egzersiz yaparak kas gücünü artırmak zorundadır.

Hafif yürüyüşler, yüzme gibi sporlar tedaviye yardımcı olur. Ayrıca tedaviyi desteklemek için beslenme düzenine de dikkat edilmelidir. Kıkırdak yapısını güçlendirmeye yönelik yiyecekler tüketilmeye özen gösterilmelidir.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir