Menu

Hodan yağı nedir? Hakkında Bilgi

Hodan,  insanlar arasında yıldız çiçeği olarak bilinen yabani bir çiçekli bitkidir. Görüntü olarak çok büyük olmakla birlikte, yıldız şeklinde parlak mavi yaprakları bulunur.

Vahşi doğanın bir parçasıdır. Orta çağda ise hastalıklar için hazırlanan çaylara tedavi amacı ile konulmuştur.

Yiyeceklerde Ve Ciltte Hodan Yağı Nasıl Kullanılır?

Yapılan bazı çalışmalarda Hodan yağının yağ asitlerinin dengesizliğinden kaynaklanan cilt sorunlarının tedavisinde beslenmeye eklenen Hodan yağının tedavide çok faydalı olacağını kanıtlamıştır.

Ağız yolu ile alınan hodan yağı cilde ne kadar fayda sağlıyor ise deriye sürülen hodan yağıda bir o kadar cilde iyi gelmektedir.

Yine yapılan bazı deneylerde ve araştırmalarda kuru ve pullu bir cildi olan bayanların, özünde hodan yağı bulunan kremleri kullandığında gözle görülür düzelmeler görüldüğünü göstermektedir.

Hodan yağının cilde faydaları, yapılan çalışmaların tamamında hodan yağının cilt nemini düzenlediği yapılan araştırmalar sonucunda ispatlanmaktadır.

Bebek cildi için hodan yağı kullanımı Sadece bebeklerde görülen ve bebeklerin ciltlerinin kafa derisi, göz kapakları, yüz, kol altı, göğüs ve kasıkta olan kısımlarında pulcuk ve kabuk şeklinde oluşan cilt rahatsızlığında, lokal olarak hodan yağının, bu bölgelere günde 2 kere uygulanması sonucunda hastalığın iki hafta içerisinde geçtiği görülmüştür.

Eğer ki bu tedavi yarım bırakılırsa, hastalığın bir haftadan sonra tekrar nüksettiği görülür. Fakat bebekler de altı ayı dolduruncaya kadar aralıksız devam edildiği takdir de bir daha asla tekrarlamayacağı belirtilmiştir.

Hodan Yağının Biyokimyasal Özellikleri

Vücudumuz doğasında linolenik denen asidi üretebilmektedir. Bu üretimin başlaması için de yine bir asit olan linolenik aside ihtiyaç duyar.

Bu temel yağ asidi vücut tarafından üretilmemekte olup, bu yağ asidini dışarıda ki besinler yolu ile karşılarız.

Bu asit mideye girdiği zaman D6D denilen bir enzimle etkileşime geçer ve günlük ihtiyaç olarak bilinen GLA maddesi elde edilmiş olur.

Bu GLA maddesi, sağlıklı bir cildi oluşturan temel moleküllerdir. Bu moleküller deriyi yaralanmalardan, hasarlardan ve su kaybından korur.

Deride meydana gelen enflamasyonlara karşı direnç geliştirir. D6D enzimleri tembel enzimler olarak bilinir. Bunun sebebi ise bu enzimin işini çok yavaş yapmasıdır.

Egzema, sedef hastalığı gibi deri hastalıklarında linoleik asidin az olduğu görülmüştür.

Bu azalma, ciltte bulunan enzimlerin daha da tembelleştiğinin bir kanıtıdır. Her ne olursa olsun cilt bünyesinde ki herhangi bir noksanlık ya da fazlalık, ciltte sorun yaşanmasına neden olmaktadır. B

u sorunların başında da ciltte ki kuruluk ve su kaybıdır. Bu üretilemeyen cilt asitlerinin hodan yağı tarafından karşılanması, gerek haricen gerekse besinlerle alınmasında gerekli enzimlerin ve asitlerin oluşumundan kaynaklı sorunları ortadan kaldırır.

Hodan Yağı Neden Kullanılmalı?

Yapılan bir çok araştırma sonucun da bu hodan yağının, deri yapısında gelişmeye ve görünüm olarak düzelmeye sebep olduğu belirlenmiştir.

Klinik koşullarda yapılan araştırmalarda ise hodan yağının deri hastalıklarını tedavi ettiği ve bu konuda da çok başarılı olduğu gözlemlenmiştir.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir