Menu

İshale İyi Gelen Bitkiler Nelerdir?

İshalin oluşma sebebi oldukça sıradan bir şekilde gerçekleşebilmektedir. Tükettiğiniz bazı gıdalar veya mide zehirlenmeleri sonucu ortaya çıkmaktadır.

İshal süresince oldukça dikkat etmek gerekmektedir. Doğru gıdaların tüketilmesi ve bol sıvı tüketilmesi oldukça önemlidir. Özellikle alkol, kafein ve süt ürünleri gibi ürünler ishalin uzun süre devam etmesine neden olmaktadır.

Bu nedenle bu tür ürünlerin tüketilmemesi gerekmektedir. İshale iyi gelecek ürünler arasında bulunan, pirinç, muz ve ekmek gibi ürünler sizin kurtarıcınız olacaktır.

İshale İyi Gelen Bitkiler

İshale iyi gelen birçok bitki bulunmakla birlikte, bu bitkileri doğru bir şekilde kullanmanız halinde, kısa bir sürede ishalden kurtulmanız mümkün olacaktır.

Papatya: İshale en iyi gelen bitkiler arasında ilk sırada papatya bulunmaktadır. Hem bağırsağı rahatlatmak için, hem de bağırsakta bulunan iltihapları azaltması için papatya kullanımı oldukça önemlidir.

Papatyanın çay şeklinde tüketilmesi halinde bağırsaklarınız oldukça rahatlayacaktır. Aynı zamanda bağırsakta bulunan bakterilerin azalmasını sağlayacak bu eşsiz bitki sayesinde enfeksiyonlardan da kurtulmanız mümkün olacaktır.

Altınmühür: Enfeksiyon sonucu oluşan iltihaplar neticesinde ishalle baş başa kalabilirsiniz. Böyle bir durumda altınmühür bitkisi size oldukça yardımcı olacaktır.

İçerisinde bulunan berberin isimli bir maddeden dolayı hamilelerin kullanmaması gereken bir bitkidir.

Aynı zamanda fazla kullanılması neticesinde karaciğere de zarar verecek olan bu bitkiyi, dikatli bir şekilde tüketmek gerekmektedir. Günlük dozajını aşamadan çay şeklinde içeceğiniz bitki sizleri ishalden hızlı bir şekilde kurtaracaktır.

Ahududu Yaprağı: Ahududu yaprağının içinde bulunan tanen isimli bir madde neticesinde bağırsak duvarlarındaki tahrişler azalmaktadır.

Aynı zamanda çay olarak içilmesi halinde, mide bozukluğu ve ishali iyileştirmektedir. 10 dakika kaynattığınız ahududu yaprağının mide ağrısı dışında strese de iyi geldiği bilinmektedir.

Yaban Mersini: Kan dolaşımını hızlandıran ve adet sancını gideren yaban mersini, aynı zamanda ishal içinde oldukça önemli bir tedavi bitkisidir.

Kurutulmuş bitkileri tercih ederek yaban mersini tüketmeniz halinde, oldukça kısa bir sürede iyileşme sağlamanız ve ishalden kurtulmanız mümkün olacaktır.

Karnıyarık Otu: İshaliniz sürekli kendisini tekrar ediyorsa ve ishal konusunda sıkıntı yaşıyorsanız, karnıyarık otu sizin en mükemmel ilaçlarınızdan birisi olacaktır.

Bağırsaktaki fazla olan suyu çekecek bir lifi bulunan bu bitki sayesinde, en kısa sürede ishalden kurtulmanız mümkün olmaktadır.

Ancak diyabet hastalarının ve antidepresan kullanan kişilerin bu tür bitkiyi kullanmaları oldukça yanlış olacaktır.

Zencefil: Oldukça eski dönemlerden beri kullanımı devam eden bir bitki olan zencefil, mutfağa verdiği lezzet dışında ishal ve mide bulantısı için de mükemmel bir bitkidir.

Sindirim sisteminizde var olan bozuklukları kısa bir sürede giderecek olan bu bitki sayesinde kısa bir sürede ishalden kurtulmanız mümkün olacaktır.

Bu tür bitkileri kullanmadan önce doktorunuzla görüşmeniz oldukça önemlidir. Doktorunuzun tavsiyesi neticesinde kullanacağınız bu bitkiler sayesinde, ishale kısa sürede çare bulmanız mümkün olacaktır.

İshale Çözüm

İshal sorununuz kronik bir şekilde devam ediyorsa ve bu sorundan kurtulmak istiyorsanız bitkisel yöntemlerle tedavi uygulamanız sizin için en doğru karar olacaktır.

Ev yapımı doğal çözümler sizi ishalden kısa bir süre kurtaracaktır. Avucunuzun içine bir tatlı kaşığı kadar çay alıp, bu çayı toz haline getirdiğiniz takdirde, çayı ağzınıza atıp üstüne bir yudum su içtiğinizde ilaçsız ve yan etkiye sahip olmayan mükemmel bir çözüme kavuşmanız mümkün olacaktır.

İshale İyi Gelen İçecekler

İshale iyi gelen içeceklerin yanı sıra, iyi gelmeyen içecekleri bilmeniz gerekmektedir. Alkollü içecekler, kafein içeren içecekler, vücuttaki sıvıyı çekeceği için, ishal daha hızlı bir şekilde ilerleyecektir.

Bu nedenle bol sıvı tüketimi oldukça önemlidir. Bunun yanında, bitkisel çaylardan olan papatya çayı, zencefil otuyla yapılmış bir çay ve zencefil bitkisiyle yapılmış bir çay ishale oldukça iyi gelen içeceklerdendir. Sıvı tüketiminin fazla olması halinde ishalden kısa bir sürede kurtulmanız mümkün olacaktır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir